2013. november 27., szerda

A meseterápiáról bővebben 1.

A meseterápia célja - mint, jó esetben, minden más terápiáé is - az életerő erősítése.
Sokféle módszere van használatban a világon, Magyarországon legismertebb a Boldizsár Ildikó nevével fémjelzett Metamorphoses Meseterápiás Módszer, amelynek középpontjában a népmesék, és azon belül is a varázsmesék állnak. Vannak terapeuták, akik a maguk által írt terápiás mesékkel gyógyítanak (pl. ld. Nancy Davis történeteit magyarul Az aranytök című kötetben), illetve vannak mások, akik legendák, mítoszok vagy egyéb szövegek erejét is felhasználják a terápiás folyamatban.

A meseterápia számára - elvi megalapozásként - nagyon fontos Bruno Bettelheim mesekutató azon alapvetése, mely szerint a mesék forrása nem a történeti valóságban, hanem a pszichében található. Ebből következik, hogy a terápiában nem a mese erkölcsi vagy esztétikai értéke a fontos, hanem a tudattalanban lezajló hatása.

E gondolat mellé állíthatjuk Marie-Louise von Franz (aki C. G. Jung lélektani iskolájának képviselője volt) megállapítását, mellyel a terápia célját is érthetővé teszi a kliensek számára is:
"A tolmácsolás értelme és célja abban rejlik, hogy gyökerét vesztett racionális tudatunk visszagyökerezzen tudattalan ösztönös természetünk mélységeibe."
Ez a visszagyökerezés azért szükséges, mert a modern ember nagyrészt elvesztette kapcsolatát megérzéseivel, belső, tudattalan világával, inkább racionális megfontolások szerint dönt, miközben tudattalanja kontroll nélkül irányítja mégis mindennapjait - és okoz ezzel sok érthetetlen szenvedést.

Aki úgy érzi, összegabalyodtak életének szálai, nem tudja, milyen erővonalak mentén tudná rendezni problémáit, és hajlandó az önismeret kapuján belépni, annak jó szívvel ajánlható a meseterápia - tekintet nélkül arra, hogy hányadik életévében jár. Nagyon fontos ezen a ponton is hangsúlyozni, hogy a népmesék eredetileg a felnőtt közösség alkotásai a felnőttek számára, tehát olyan világismeretet tartalmaznak, amelyek a felnőttek számára jelentenek iránytűt.
Ugyanakkor az is igaz, hogy az ember úgy születik, hogy ismeri a mesében is jelen lévő archetipikus kódokat, és ezen kódok felnyílása életkortól függetlenül lehetséges, ezért alkalmazható (más-más módon) a meseterápia akár újszülötteknél, akár gyerekeknél, akár felnőtteknél.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése